Zvyšovanie dávok pre nezamestnaných

 

 

Od júla 2021 dostanú ľudia, ktorí prišli o zamestnanie, vyššiu maximálnu dávku k nezamestnanosti. O koľko sa zvýši táto suma? 

Od júla tohto roka stúpa maximálna možná dávka v nezamestnanosti. Taktiež spolu s tým stúpne aj garančná dávka. Táto novinka sa týka tých, ktorí sa od začiatku júla 2021 zaevidujú na úrade práce do takzvanej evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Čo znamená maximálna dávka v nezamestnanosti? 

Je to najväčšia možná suma, akú môže dostať človek, ktorý je momentálne nezamestnaný, v prípade že je evidovaný ako uchádzačov zamestnanie. Táto suma od júla predstavuje 1 154,80 eur. Do júna bola táto suma 1 113 eur. Noví uchádzači si prilepšia cca o 40 eur. Túto podporu je však možné poberať len 6 mesiacov.

Maximálnu dávku, môže získať osoba, ktorá bola poistená v nezamestnanosti najmenej 730 dní, a hrubá mzda, z ktorej platila odvody presahovala 2 269 eur mesačne.

Kto môže poberať dávku v nezamestnanosti?

Základnou podmienkou je, aby mal človek odpracované minimálne dva roky, teda 730 dní a platil povinné sociálne poistenie. 

Aké sú ďalšie podmienky? 

Žiadateľ musí byť evidovaný na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie a o dávku žiada v Sociálnej poisťovni. Nárok má povinne poistená osoba, ale aj dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti. Úrad nezisťuje dôvod ukončenia či výpovede zamestnanca. 

Od júla 2021 sa zvyšuje aj garančná dávka. Ide tiež o podporu zo sociálneho poistenia, ktorá sa týka ľudí bez príjmu. Výška maximálnej garančnej dávky stúpne o 123 eur na sumu 3 399 eur mesačne. Dávku je možné poberať, ak sa zamestnávateľ stane platobne neschopným, teda nemá prostriedky na mzdy.

Zaujímajú vás informácie z sveta financií a chceli by ste vedieť viac? Absolvujte náš seminár, v ktorom sa dozviete množstvo nových informácií zo sveta financií a investovania.