Zmeny v preclievaní zásielok z tretích krajín

Finančná správa od 1.júla spustí nový portál v rámci celoeurópskeho projektu eCommerce. Ako sa zmení preclievanie zásielok a čo bude na to potrebné?

Od 1. júla sa budú zásielky z tretích krajín, s tovarom do 150 eur, preclievať jednoduchším spôsobom. Finančná správa, spustí nový portál v rámci celoeurópskeho projektu eCommerce. Zjednodušené preclievanie však má svoje podmienky. Je potrebné zriadiť elektronickú komunikáciu s colným orgánom a na tieto úkony klient potrebuje elektronický občiansky preukaz s čipom.

Takisto nové povinnosti čakajú klientov pri nákupe z tretích krajín do 22 eur. Ruší sa oslobodenie od DPH pri zásielkach nízkej hodnoty a čaká ich aj podávanie elektronických colných vyhlásení. 

Zásielky, ktoré budú oslobodené od cla a nebudú predmetom zákazov a obmedzení, si budú môcť klienti precliť sami prostredníctvom nového portálu, ktorí bude slúžiť na preclievanie. Klienti sa tak vyhnú poplatkom, ktoré si účtujú prepravcovia alebo špedičné spoločnosti.

Na využívanie nového portálu bude potrebný:

  • občiansky preukaz s čipom (eID)
  • čítačka kariet
  • nainštalované podpisové komponenty
  • vytvorený kvalifikovaný elektronický podpis

Po prihlásení na portál bude klient presmerovaný do svojej privátnej zóny, kde bude môcť podávať colné vyhlásenia, ktoré bude jednoduchšie, oproti štandardnému vyhláseniu. Po vyplnení vyhlásenia, ho stačí iba elektronicky podpísať a následne podať.

Zaujímajú vás témy z oblasti financií? Absolvujte náš online webinár a dozviete sa viac zo sveta financií.

Zdroj: Finančná správa SR