Rast úverov na bývanie.

 

Zadlžovanie domácností na Slovensku patrí medzi najrýchlejšie rastúce v Európskej únií. Stav úverov na bývanie rástol aj počas januára, ku koncu prvého mesiaca dosiahla požičaná suma výšku 30 583 miliárd eur, čo je medziročné zvýšenie o 10 percent. Pričom zadlžovanie slovenských domácností stále patrí k najrýchlejším v EÚ.

Rast zadĺženosti

Rast zadlženosti vysokým tempom je spôsobený viacerými faktormi, napríklad priaznivými podmienkami na trhu práce, rastúcimi mzdami a nízkymi úrokovými sadzbami úverových produktov, ale aj fakt, že počet nájomných bytov klesá a ľudia chcú vlastniť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú.

Nové pravidlá

Od roku 2018 začala NBS postupne sprísňovať pravidlá pre poskytovanie úverov. Cieľom je dosiahnutie rovnomerného zadĺženia obyvateľov v porovnaní si ich príjmami a predchádzanie problémov so splácaním v prípade zvýšenia úrokovej sadzby, s čím je potrebné v dlhodobom horizonte počítať. Ďalším dôvodom zavádzania prísnejších pravidiel je zmiernenie dopadu spomalenia ekonomiky na domácnosti.

Od januára 2020 začala platiť ďalšia séria nových podmienok pre získanie úverov na bývanie. Žiadatelia o akýkoľvek nový úver musia mať celkový podiel splátok k svojmu príjmu menší ako 60 percent. Pričom zavedenie nového limitu má zabezpečiť schopnosť splácania úveru v prípade, že klienti nebudú môcť počas istej doby splácať úver.

Tieto opatrenia môžu spôsobiť, že sa počet žiadateľov o úver zníži, prípadne nebude žiadateľom úver schválený v takej výške ako oň žiadali a dostanú ho v nižšej sume.

Zrýchlené tempo rastu úverov

Od začiatku roku 2019 sa tempo rastu úverov spomalilo, avšak po oznámení nových podmienok, ktoré začali platiť od začiatku tohto roku sa od októbra 2019 tempo rastu úverov opäť zrýchlilo, čo bolo spôsobené tým, že si ľudia chceli vybaviť úver ešte pred zavedením nových podmienok.

Aj napriek účinnosti nových podmienok od januára sa tempo rastu úverov nespomalilo a počas januára rástli úvery medziročne najrýchlejšie. V priebehu desiatich rokov sa objem úverov na bývanie výrazne zvýšil. V roku 2009 nebolo minutých ani 10 miliárd eur. Pričom v súčasnosti poskytuje úvery na bývanie 17 bánk a úvery na bývanie postupne začínajú nahrádzať klasické hypotéky.