Najvyššia inflácia za posledných takmer 10 rokov

Inflácia v septembri dosiahla medziročný rast až o 4,6 %. Dosahuje najvyšší rast cien za posledných skoro 10 rokov. Čo spôsobilo vysokú infláciu?

Nárast cien potravín sa zvýšil o 4,6 %, čo je najvyššia hodnota od mája 2020.  Ceny sa zvýšili aj oproti predošlému mesiacu hlavne na ovocí, zelenine a mäsa. V štruktúre výdavkov slovenských domácností (bývanie a energie), zvýšili rast cien na 2,6 %, v auguste to bolo 2,2 %.

Oproti minulému roku najrýchlejšie narástli ceny v reštauráciách a hoteloch a to až o 11,8 %. Výrazne vyššie ceny pozorujeme aj v školských jedálňach. Dôvodom je najmä zmena financovania obedov na školách zo strany štátu. Pohonné látky sú medziročne drahšie až o 24,5 %. Podpisuje sa pod to hlavne zdražovanie ropy na svetovom trhu. Ceny v doprave sa zvýšili o 11,6 %.

Bežný spotrebiteľ si všimol hlavne vyššie cenovky v potravinách, no v budúcom roku nás čaká zvyšovanie cien elektrickej energie a plynu. Oživenie svetovej ekonomiky prispelo k zvyšovaniu cien, najprv pohonných látok a neskôr potravín a služieb. Na Slovensku sú ceny ovplyvňované svetovým dianím.  V medziročnom porovnaní svetové ceny potravín stúpli v minulom mesiaci až o 32,8 %.

Zaujímate sa o financie či investovanie? Absolvujte náš vstupný seminár a dozviete sa #vzdyviac zo sveta financií.