Dôchodky na Slovensku

Pravidelne pre vás pripravujeme podcasty na rôzne témy z finančného sveta. V najnovšom diely sme sa porozprávali s odborníkom na dôchodky Miroslavom Pirščom zo spoločnosti NN. Ako to vyzerá s dôchodkami na Slovensku? 

Keďže populácia na Slovensku klesá, odzrkadlí sa to aj na dôchodkoch. Odhady hovoria, že po roku 2036 bude pracujúcich na jedného dôchodcu 2:1, čo môže ovplyvniť výšku vyplácaných dôchodkov. Momentálne sú dôchodky na úrovni 44 % poslednej mzdy, z ktorej človek odchádza na penziu. V minulosti boli dôchodky na úrovni 60-80 % poslednej mzdy. V budúcnosti by mali byť dôchodky na úrovni už len 30-35 % poslednej mzdy. 

Aké sú možnosti zabezpečiť si dôstojný dôchodok? 

Na Slovensku poznáme I., II., III. a IV. pilier. V súčasnosti mnoho ľudí pracuje v zahraničí a nemajú odpracované roky v jednej spoločnosti, ako to bolo kedysi. V priebehu roka menia zamestnania a v niektorých aj krajinu, preto Európska únia schválila dokument o vytváraní európskeho dôchodkového produktu. Medzi produkty IV. piliera môžeme zaradiť aj všetky formy investícií a prostriedkov na dôchodok.

Kedy treba začať myslieť na to ako sa zabezpečiť na dôchodok? 

“Mali by nad tým začať rozmýšľať rodičia, v deň ako sa dieťa narodí, pretože 64 rokov je úžasný investičný horizont, kedy vieme z veľmi malých príspevkov vytvoriť veľmi veľkú hodnotu.” Tvrdí náš odborník na dôchodky, avšak realita v spoločnosti je iná.

Zaujala vás téma dôchodkov? Vypočujte si celý podcast s odborníkom Miroslavom Pirščom tu. Dozviete sa napríklad aj to, ako asi budú vyzerať dôchodky v budúcnosti. Ak by ste chceli by ste vedieť viac o témach, ktoré rozvíjajú finančnú gramotnosť, pravidelne vám prinášame podcasty a články, ktoré vás prevedú problematikami či novinkami z finančného sveta.