Deti a financie? Ako naučiť deti správne narábať s peniazmi?

Finančná gramotnosť je veľmi dôležitá a to najmä pre kvalitný život. Je nesmierne dôležité naučiť deti už od skorého detstva, ako narábať s peniazmi. Ako ich to naučiť?

Už približne vo veku 3-5 rokov dokážu deti pochopiť základné princípy míňania a sporenia peňazí. Záleží  hlavne na výbere slovníka. Dieťa najrýchlejšie pochopí určité veci pri vysvetľovaní na jednoduchých príkladoch. Nezabudnite, že tak ako aj pri iných oblastiach života, aj na finančnú gramotnosť detí, majú vplyv vaše návyky a správanie.

Ak vaše dieťa vidí vás, ako si robíte rozpočet, vždy na začiatku mesiaca, alebo si rozdeľujete peniaze či odkladáte. S veľkou pravdepodobnosťou bude takto konať aj vaše dieťa v dospelosti. Tak isto je to aj v opačnom prípade, ktorý nie je až taký príkladný. Ak vaše dieťa vidí, že na konci mesiaca si musíte požičiavať alebo príliš veľa míňate hneď, ako vám príde výplata, tieto návyky si môže osvojiť a považovať to za normálne.

Vreckové – kedy je ideálne s ním začať?

Najvhodnejší čas, kedy začať s vreckovým je, keď dieťa nastúpi do školy. Je veľmi dôležité sa o vreckovom s dieťaťom porozprávať. Určiť si pravidlá na čo

môže vreckové minúť. Určiť si, ako často ho bude dostávať. Základom však je, dať dieťaťu voľnosť, aby malo pocit, že sú to len jeho peniaze.

Dieťa sa naučí manipulovať s peniazmi, naučí sa, ako rýchlo sa peniaze míňajú a učí ho to aj určitej zodpovednosti. Menším deťom na základnej škole sa odporúča dávať vreckové raz za týždeň alebo raz za dva týždne. Deťom v pubertálnom veku raz za mesiac.

Dôležítým krokom je, ukázať dieťaťu, že vreckové nemusí hneď minúť, ale že si dokáže časť odložiť a sporiť si na niečo, po čom túži. Kúpiť mu vlastnú pokladničku, do ktorej si môže svoje peniaze odkladať je super tip, pretože si dieťa môže kedykoľvek prepočítať koľko peňazí už má našetrených. Po osvojení tohto návyku už od útleho veku, bude pre neho prirodzené uplatňovať tento návyk aj v dospelosti pri prvej výplate.

Každé dieťa je však iné a preto treba s deťmi, čo najviac komunikovať aj o tejto téme. Jedno dieťa môže brať šetrenie ako úplne samozrejmé a jednoduché, zatiaľ čo pre druhé to môže byť problém. Je dôležité porozprávať sa sním, na čo presne svoj vreckové používa, prípadne mu dať určité príklady, čo všetko by si mohlo kúpiť, keby si časť peňazí odložilo.

Najdôležitejšie je, aby vaše dieťa pochopilo podstatu používania peňazí, aby pochopilo, že peniaze nie správne rozhadzovať, ale vážiť si ich a míňať s rozumom. U každého dieťaťa je toto pochopenie individuálne, preto je dôležité o tom s deťmi hovoriť a postupovať podľa toho, ako vaše dieťa reaguje a ako je vyspelé pochopiť financie.

Zaujala vás téma finančnej gramotnosti? Chceli by ste vedieť viac o financiách, ako s nimi narábať a podobne? Absolvujte náš webinár a dozviete sa viac.