Čo robiť, ak potrebujete využiť služby banky v aktuálnej situácií?

 

Popri dodržiavaní všeobecných odporúčaní zdravotníkov a vlády je dobré, aby ste na ne nezabúdali aj pri vybavovaní nevyhnutných a neodkladných záležitostí, ktoré potrebujete vybaviť v banke.

Internet banking a aplikácie

Vzhľadom k aktuálnej situácií prišlo aj v prípade bánk k upraveniu otváracích hodín na pobočkách, niektoré banky umožnili svojím zamestnancom pracovať z domu, či umiestnili do priestorov dezinfekcie a taktiež aj povolili vstup len po jednom zákazníkovi s ochranným rúškom.

Aj napriek spomínaným opatreniam je však lepšie ak zákazníci bánk využijú služby internet bankingu či mobilných aplikácií bánk a snažili sa tak tým zamedziť kontaktovaniu sa s ďalšími osobami. Vďaka mobilným aplikáciám, môžu klienti vybaviť takmer všetky potrebné záležitosti a neohrozujú tak seba ani svoje okolie.

V prípade potreby môžu klienti využiť aj call centrá bánk, v ktorých bude personál nápomocný prostredníctvom telefónov, či komunikáciu cez email.

Platba kartou, mobilom, prípadne hodinkami

Peniaze si ľudia vymieňajú z rúk do rúk. Práve preto je možnosť zachytenia sa baktérií na nich veľmi vysoká. Je teda ideálne minimalizovať platbu v hotovosti, minimalizovať množstvo výberov z bankomatov a využívať radšej možnosť platby kartou či mobilom, prípadne hodinkami.

Keďže sa odporúča do obchodov chodiť čo najmenej a spraviť väčší nákup jednorázovo, odborníci odporúčajú pri zadávaní PIN kódu prekryť platobný terminál vreckovkou alebo iným materiálom. Zníži sa tým riziko prenosu baktérií. Najlepším spôsobom platby je využitie platby prostredníctvom mobilu alebo hodinek, pri ktorých je nutnosť zadávať PIN kód nižšia.

Nákupy online

Z hľadiska zodpovednosti je lepšie vykonávať nákupy online. Dnes je takto možné nakúpiť takmer všetko, potraviny, drogériu, ale aj lieky. Hoci mnohé prevádzky prijali opatrenia, je lepšie vyhnúť sa fyzickému kontaktu s ľuďmi. Obchody svojím zákazníkom ponúkajú dopravu a aj možnosť platbu kartou, čím sa potreba kontaktu s inými výrazne zníži na minimálny čas.

V prípade, že nemáte inú možnosť a banky či iné inštitúcie navštíviť musíte, nezabúdajte na ochranu seba a svojho okolia rúškom, častým umývaním rúk a dodržiavaním všetkých opatrení, ktoré sú momentálne odporúčané.