Čo je SPAC

SPAC, známe tiež ako “spoločnosť s prázdnym šekom”, existuje už tri dekády, no od minulého roka sa stávajú fenoménom, ktorý mnohí investori zaregistrovali. Čo je to SPAC a ako funguje? 

SPAC (Special Purpose Acquisition Company), teda špeciálna akvizičná spoločnosť, je spoločnosť bez komerčných operácií, ktorá sa formuje výlučne na získanie kapitálu prostredníctvom počiatočnej verejnej ponuky IPO (Initial Public Offering), na účely nadobudnutia existujúcej spoločnosti. SPAC, existujú už celé desaťročia, no v posledných rokoch sa stávajú populárnejšími a priťahujú veľké poisťovacie spoločnosti, investorov a získavajú rekordné množstvo peňazí z IPO. 

Ako to celé funguje? 

SPAC sú obyčajne tvorené investormi alebo sponzormi s odbornými znalosťami v konkrétnom obchodnom, alebo priemysle so zámerom uskutočňovať obchody v danej oblasti. SPAC neidentifikujú cieľ akvizície, aby sa vyhli rozsiahlym zverejneniam počas procesu IPO. Hlavne z tohto dôvodu sa im hovorí “spoločnosti s prázdnym šekom.” Investori IPO netušia, do akej spoločnosti budú investovať. Ešte pred tým ako SPAC ponúkne akcie verejnosti, hľadá upisovateľov a inštitucionálnych investorov. Prostriedky, ktoré SPAC získa pri IPO, sú umiestnené na trustový účet. Spoločnosť má dva roky na dokončenie obchodu alebo likvidáciu. Po dokončení akvizície alebo fúzie, SPAC zmení svoj názov a symbol. Akcie zostanú zachované v rovnakej hodnote, ale už predstavujú spoločnosť s reálnym produktom.

Na čo si dávať pozor? 

Pri každej investícií, existujú isté riziká a ani SPAC nie je výnimkou. Pri investovaní, je dobré zvážiť si riziká ako sú: 

  • Táto investícia je beh na dlhšiu trať. SPAC má dva roky na zlúčenie s cieľovou spoločnosťou. Investor musí byť pripravený čakať na návratnosť investície, ktorá je bez záruk, že sa nájde vhodná cieľová spoločnosť. Môže sa stať, že investor príde o príležitosť lebo je viazaný svojou hotovosťou. 
  • SPAC sú tvorené bez ohľadu na ciele, investor zväzuje svoje prostriedky slepo a bez akejkoľvek záruky. 

Zaujíma vás téma investovania? Absolvujte náš online webinár a dozviete sa viac o rôznych možnostiach investovania.