Ceny nehnuteľností rastú a dostupnosť

bývania klesá

Aj napriek koronakríze a poklesu zamestnanosti na Slovensku, ceny nehnuteľností neustále rastú. Ceny bývania dosiahli najvyšší medziročný nárast.

Medziročný nárast sa zrýchlil na 11,2 %. Je to najväčší nárast od roku 2008. Údaje ktoré zverejnila Národná banka Slovenska, sú že priemerná cena bývania v druhom štvrťroku tohto roka je 1731 eur za meter štvorcový.

Takmer vo všetkých krajoch však pozorujeme rast cien. Jedine v Banskobystrickom kraji pozorujeme zmenu a tam sa rast cien znížil o -1,3 %. Priemerná cena bývania v Bratislavskom kraji je jednoznačne zo všetkých regiónov najvyššia, a to 2273 eur za meter štvorcový.

V druhom štvrťroku 2020 sa celková dostupnosť bývania zhoršila v každom kraji. Košický kraj je najviac zasiahnutý  a hneď za ním sa nachádza Prešovský a Žilinský. Záujem o nové bývanie je možný aj vďaka dobrej dostupnosti hypotekárnych úverov. No podľa NBS, dopyt po bytoch vytvárajú predovšetkým dobre zarábajúci zamestnanci, ktorých sa aktuálna koronakríza priveľmi nedotýka.

Chceli by ste vedieť viac o financiách a vyznať sa vo finančných termínoch? Navštívte náš vstupný seminár a dozviete sa viac o financiách, ale napríklad  aj o investovaní či rodinnom rozpočte. 

Zdroj: Národná banka Slovenska