Aký veľký bude prepad ekonomiky?

 

V najnovšej makroprognóze, počíta vláda s prepadom ekonomiky v tomto roku 7,2 %. Koncom roka by už ekonomika mala byť z najhoršieho vonku, a už na budúci rok by mohla rásť o 6,8 %. Tieto informácie povedal minister financií, ktorý sa odvoláva na najnovšiu makroprognózu Inštitútu finančnej politiky (IFP). Tento scenár však ráta iba s tým, že pandémia bude trvať dva mesiace.

Ak by však pandémia trvala dlhšie, napríklad tri mesiace, naše HDP by mohlo klesnúť v tomto roku o 12,5 %.

Čo spôsobí výrazný prepad ekonomiky?

Dôvod poklesu ekonomiky, spôsobí pokles investícii a aj obmedzená domáca spotreba. V súvislosti s pandémiou, utrpí výrazné straty aj slovenský export.

Podľa odhadov, ktoré poskytli vládny ekonómovia, z trhu ubudne 90-tisíc pracovných miest. Sú to hlavne pracovné miesta v stravovacích zariadeniach, maloobchode či turizme. Miera nezamestnanosti v roku 2020 stúpne na takmer 9 %. Výrazne sa však spomalí aj rast priemernej mzdy v roku 2020.

Bankové účty v slovenských bankách zatiaľ nepociťujú nápor krízy. Ľudia šetria, a tento mesiac prežili bez toho aby museli výrazne siahať na svoje úspory. Tento úsporný režim, môže spôsobiť aj to, že rast cien sa po otvorení obchodov spomalí.