Ako zvládnúť Vianoce z finančného hľadiska?

Pre mnoho domácností, sú Vianoce zaťažkávacou skúškou pre rodinný rozpočet. Je prirodzené, že ľudia si chcú dopriať viac, treba však dbať na to aby nás neovplyvnili nepremyslené rozhodnutia. Ako sa tomu vyhnúť?

Toto obdobie by malo byť plné pokoja, radosti no často krát sú pre nás a naše peňaženky tieto sviatky stresujúce. Jednou zo základných rád, ako predísť veľkému míňaniu úspor je, stanoviť si presný rozpočet, koľko si môžete dovoliť minúť. Je však dôležité túto hranicu počas nakupovania nenavyšovať a predídete tak impulzívnemu nakupovaniu. Mať nákupný zoznam je tiež veľmi dôležité. Budete ľahšie a rýchlejšie vyberať.

Mnoho darčekov môžete aj vlastnoručne vyrobiť či vymeniť s priateľmi. Takéto vyrobené darčeky majú špeciálnu pridanú hodnotu. Je v nich vložená vaša vlastná práca, cit a hodnota, ktorou je pre vás človek, pre ktorého je darček určený.

Ideálny prípad je ak nákupy budete financovať z vlastných úspor a nesiahnete po úveroch. Nákupy darčekov na splátky či z úverov by ste mohli neskôr oľutovať. Ak je však úver jedinou možnosťou myslite na že je záväzok splácať požičané peniaze každý mesiac. Je jedno či v tom období máte prácu alebo nemáte, či ste chorí alebo máte ďalšie nepredvídané výdavky. Nie je rozumné aby ste sa dostali do finančných problémov preto, aby ste potešili niekoho iného.

Šetriť by ste mali už v dostatočnom predstihu, preto ak by ste si chceli budúci rok dopriať ešte štedrejšie Vianoce, začnite rozmýšľať nad darčekmi už oveľa skôr. Je však dôležité si uvedomiť, že Vianoce sú hlavne sviatkami pokoja, šťastia oddychu v kruhu najbližších.

Zaujímajú vás podobné témy, ako je investovanie či samotné financie? Absolvujte nás vstupný seminár a dozviete sa #vzdyviac.