Ako vplýva nový koronavírus na ekonomiku?

 

Ekonomický šok spôsobený novým druhom vírusu by mohol pre svetové hospodárstvo znamenať stratu v hodnote 1 bilióna amerických dolárov.

Zároveň je možné, že v niektorých krajinách nastane recesia a spomalí sa tempo rastu globálnej ekonomiky pod úroveň 2,5%, čo pre svetové hospodárstvo znamená prah recesie. Výrazný vplyv na ekonomiku majú aj karantény, obmedzenie cestovania, výroby či obchodu.

Ako sa pripravujú krajiny?

Krajiny EÚ sa zatiaľ viac zameriavajú na opatrenia, ktoré zabránia ďalšiemu šíreniu vírusu. Konkrétne ekonomické opatrenia zatiaľ vyhlásilo len pár krajín.

Taliansko, ktoré je zatiaľ najviac postihnutou krajinou, predĺžilo lehoty na zaplatenie daní a zaviedlo subvencie miezd. Vláda taktiež pripravuje záchranný balík 16 miliónov eur pre turizmus a sektory, ktoré ochorením trpia najviac.

Portugalská vláda oznámila zdvojnásobenie úverovej linky pre firmy, a Írsko ohlásilo 3,1 miliardový ekonomický stimul.

Čo robí Európska Únia?

Lídri krajín eurozóny prostredníctvom telekonferencie diskutovali o podpore ekonomiky krajín eurozóny, no na koordinovanom stimule sa ešte nedohodli.

Európska komisia však rozhodla o 25 miliardovom balíku, ktorý má pomôcť zdravotným systémom, malým a stredným firmám a iným zraniteľným častiam ekonomiky. Časť tohto balíka, cca 7,5 miliardy, uvoľní eurokomisia po jeho schválení radou a parlamentom.

Ktoré odvetvia ekonomiky najviac trpia?

Spoločnosti, ktoré podnikajú v cestovnom a turistickom priemysle vďaka ochoreniu strácajú. Aerolinky rušia lety, hotely nemajú zákazníkov, ktorí rušia svoje rezervácie, cestovné kancelárie majú stále menej zákazníkov, dokonca trpia aj reštaurácie či kaviarne, ktoré často lákajú turistov.

V niektorých kinách a reštauráciách nenájdete takmer nikoho. Ľudia sa nechcú zdržiavať na miestach, kde je veľa ľudí a radšej zostanú doma. Čo je v rámci zastavenia šírenia vírusu to najdôležitejšie.