Ako si vytvoriť ten správny rodinný rozpočet?

Dobré hospodárenie nie je vo všetkých rodinách samozrejmosťou. Ako skombinovať naše príjmy a výdavky tak, aby sme si na konci mesiaca aj nejakú čiastku odložili?

V prvom rade si treba spísať zoznam, v ktorom zhrnieme mesačné príjmy, ktoré sú v rodine. Do príjmov sa počítajú aj prémie, sociálny dávky alebo iné zisky. Na základe tohto zoznamu si môžete spraviť súčet všetkých príjmov. Vidíte tak presnú sumu, ktorú budete mať počas mesiaca k dispozícií.

Ďalším dôležitým krokom je, aby ste si spočítali a vypísali výdavky, ktoré každý mesiac platíte. Medzi tieto výdavky radíme pravidelné mesačné platby, napríklad nájom, účty za vodu, plyn, elektriku či splátku úveru atď. Zjednodušene, sú to všetky platby, ktoré sú fixné a platíte ich každý mesiac. Samozrejme do výdavkov v ďalšom kroku môžete zahrnúť aj výdavky, ktoré máte naplánované nasledujúci mesiac ako napríklad oblečenie, kultúra, či kúpa spotrebiča alebo výrobku.

Po zrátaní týchto výdavkov, prehľadne uvidíte koľko daný mesiac miniete. Ak vám vychádza značný nepomer a teda výdavky máte vyššie ako príjmy, je dôležité prehodnotiť výdavky. Dôležitým krokom je mať vo výdavkoch systém a nerozhadzovať bez účelovo. Veľmi dôležitým krokom je aj aktualizácia a kontrola rozpočtu. Vytváranie rodinného rozpočtu by sa malo stať rodinnou rutinou.

Plánovanie

Plánovanie môžeme považovať za určitý kľuč k úspechu vo vytváraní toho správneho rodinného rozpočtu. Je vhodné si každý mesiac sadnúť a poriadne všetko naplánovať, čo vás čaká. Rôzne narodeniny, výročie, či školské výlety vašich detí, toto všetko ovplyvňuje váš rodinný rozpočet. Plánovaním a rozrátaním vašich výdavkov, budete presne vedieť na čom ste a koľko peňazí si môžete dovoliť minúť na zábavu či koníčky.

Odkladanie a Finančná rezerva

Na finančnú rezervu by ste pri tvorení rodinného rozpočtu nemali zabúdať. Mali by ste byť predvídavý a nič nenechať na náhodu. Je dobré si mesačne odložiť aspoň 10 % z vášho príjmu. Netreba zabudnúť ani na vaše ratolesti. Správne vedenie k financiám už od útleho veku, im v budúcnosti veľmi pomôže.

Porovnávanie cien

Nie je žiadna hanba nekúpiť všetko hneď keď to zbadáme. Najvýhodnejšie je porovnať si ceny v letákoch či v online obchodoch. Nie vždy platí, že najlacnejšie musí byť aj nižšej kvality, to však zistíte vtedy keď si to overíte.  To isté platí aj v prípade, že si plánujete kúpiť niečo drahšie (napr. nový spotrebič, kosačku). Nechajte si pár dní na rozmyslenie a porovnajte si pomer ceny a kvality.

Vzdelávajte sa

Aby ste mali prehľad o rôznych možnostiach či zmenách je potrebné sa neustále vzdelávať. Je dôležité aby vaše úspory, ktoré si správnych nastavením rodinného rozpočtu našetríte, nestáli na účte alebo v ponožke, ale aby sa zhodnocovali. Viac o rodinnom rozpočte, možnostiach investovania a financiách sa dozviete na našom seminári.