Ako si naplánovať svoj čas?

Pre nás všetkých je čas veľmi dôležitá a vzácna komodita. Každý z nás má rovnaký deň, ktorý má 24 hodín, a je už len na nás ako ho využijeme. Ako si deň čo najefektívnejšie rozdeliť, a ako mať naozaj na všetko čas?

Pre každého z nás je dôležité niečo iné, všetci máme rozdielne určené priority, čo počas daného dňa chceme stihnúť. Poriadny plán však nie je nikdy na škodu. Tak ako v biznise, platí to aj v bežnom živote. Plánovanie je časť úspechu.

Najzákladnejšou radou je spísanie si plánov alebo “povinností”, môže to byť či už do diára, ak preferujete” čierne na bielom”, alebo to môžu byť poznámky či kalendár v mobile. Tak isto existujú aj rôzne nástroje, ktoré viete používať v počítači a prehľadne vidíte celý deň, prípadne celý týždeň, čo vás čaká a neminie. Napríklad nástroj Treelo, ktorý viete využívať na svojom počítači,  môžete si tam naplánovať všetky povinnosti. Vidíte presne celý svoj týždeň a každý deň zvlášť, môžete si označiť povinnosti, ktoré už máte hotové, a tak mať všetko prehľadne zorganizované.

Ďalším tipom je, mať svoje ciele stále na očiach. Či už si plánujeme dlhodobé ciele na pár mesiacov alebo práve na daný mesiac či týždeň. Minimálne ráno aj večer.

Nesnažte sa však robiť všetko naraz. Neraz sa stáva, že prechádzame z úlohy na úlohu bez toho, aby sme si to uvedomili alebo overili, či je daná úloha naozaj dokončená a správne vypracovaná. Pri takomto impluzívnom pracovaní je viac ako isté, že urobíme oveľa viac chýb, ktoré následne musíme opravovať a zaberie nám to v ešte viac času.

Veľmi dôležitým tipom je, naplánovať si aktivity, povinnosti tak aby ste si mohli po práci oddýchnuť a využiť aktívne svoj voľný čas, ktorý je veľmi dôležitý. Najlepšie je, ak si do svojho denného/ týždenného plánu nezapíšete len pracovné aktivity, ale tak isto aj tie mimopracovné, či už povinnosti, ako krúžky svojich detí, športové alebo iné aktivity. Keď máte voľno, majte z neho radosť a užite si ho. Nemajte výčitky, že by ste mali pracovať alebo, že niečo nemáte dokončené. Využite svoj voľný čas naplno, a tak isto aj svoj pracovný čas.

Avšak každý z nás potrebuje niečo iné, niekto má rád presne a jasne stanovený denný plán, zatiaľ čo druhého takýto plán stresuje. Preto je na nás zvoliť si taký spôsob aký vyhovuje práve nám.

Zaujala vás téma ako si naplánovať svoj čas? Chceli by ste vedieť viac napríklad aj o tom, ako na rodinný rozpočet alebo poistenie seba a vašej rodiny? Príďte na náš seminár a dozviete sa viac aj o týchto témach.