Ako sa premenila globálna ekonomika po príchode pandémie korovírusu?

Od začiatku pandémia COVID-19 ubehli dva roky. Aký dopad má zdravotná kríza na svetovú ekonomiku?

Nepretržitý hospodársky rast prerušila až Pandémia vírusu SARS-CoV-2, v Spojených Štátoch to bola za posledných 75 rokov najdlhšie trvajúca prosperita. Zdravotná kríza výrazne prispela aj k štrukturálnym zmenám a podpísala sa oveľa tvrdšie ako finančná kríza počas rokov 2008 a 2009. Spôsobila hlboký hospodársky pokles po celom svete. Aj v najvyspelejších krajinách sveta klesal hrubý domáci produkt. Počas tejto krízy sme zaznamenali rovnomerný dopas na vo všetkých odvetviach. V priebehu súčasnej ekonomickej krízy vidíme nerovnomerný dopad.

Najväčší zásah zažila letecká doprava hneď na začiatku pandémie taktiež aj cestovný a automobilový priemysel ako taký. Zatiaľ čo naopak iné odvetvia zaznamenali vysoký nárast, ide o farmaceutický priemysel alebo informačné a komunikačné technológie. Absolútny úbytok cestujúcich bol vlaňajšieho roku 2,7 miliardy a aerolínie prišli na tržbách o 371 miliárd dolárov. Bilancia tohto roku nemá byť oveľa lepšia.

Koronakríza zintenzívnila najmä spolupráce medzi technologickými a farmaceutickými spoločnosťami. Z tejto kooperácie bude bude ťažiť farmaceutický priemysel najbližšie roky. Ľudia sa museli naučiť fungovať v online prostredí, kvôli obmedzeniam šírenia nákazy. Technologické spoločnosti vládnu rebríčku najhodnotnejších firiem sveta. Prvým je gigant Apple.

Zaujímajú vás podobné témy, ako je investovanie či samotné financie? Absolvujte nás vstupný seminár a dozviete sa #vzdyviac.