Ako pandémia okresala tržby služieb?

Prísne opatrenia, ktoré boli zavedené koncom minulého roka, boli dôsledkom zatvorenia mnohých služieb, obchodov či reštaurácií. Aké tržby vykazovali oproti minulému roku?

Cieľ obmedziť šírenie koronavírusu a následné opatrenia sa odrazili aj na celkových tržbách. Informovala o tom finančná správa a tieto údaje potvrdzujú informácie zo systému e-kasa. Tržby klesali už od augusta 2020. Tržby v januári tohto roka dosiahli najnižší bod a to len 1,4 miliardy eur. Výrazne sa to dotklo kaderníctiev, fitness centier a reštaurácii.

Porovnanie tržieb pred pandémiou

Tržby fitnes centier na začiatku marca minulého roka dosahovali 400 tícic eur/týždeň, no v rovnakom čase tohto roka dosiahli ledva 4 tisíc eur. Veľmi podobne boli na tom aj kaderníctva.

Začiatkom marca 2020 dosahovali tržby takmer 2 milóny eur, zatiaľ čo tento rok dosiahli len 76 tisíc eur. Reštaurácie v minulom roku v marci vykazovali tržby prevyšujúce 31 miliónov eur, no v tomto roku to bolo necelých 10 miliónov.

Na druhej strane však maloobchod ako celok, ktorý tvoria viaceré odvetvia, výrazný pokles tržieb neevidoval. Darilo sa hlavne lekárňam, predajcom potravín a len niektoré predajne zaznamenali pokles tržieb, ako napríklad predajne textilu, odevov, železiarskeho tovaru, farieb, hračiek a kníhkupectiev. Tieto obchody dosahovali tržby v marci minulého roka 26 miliónov eur za týždeň. V tomto roku to bolo necelých 10 miliónov.

Zaujíma vás téma financií a chceli by ste sa v tejto oblasti vzdelávať? Absolvujte náš online webinár a dozviete sa viac.

Zdroj: Finančná správa SR