Aká je makroekonomická prognóza

Ekonomika na Slovensku uzavrela rok 2020 s poklesom o 5,8 % a to vďaka silnejšiemu 3. kvartálu. Makroekonomická prognóza je teda lepšia ako sa očakávalo.

V septembri minulého roku sa hovorilo o poklese až 6,7 %. Dôvodom je aj miernejší pokles spotreby domácností a rýchlejšia obnova exportu. Rýchlejšie sa reštartoval slovenský export a to hlavne vďaka automobilkám.

Aká je prognóza na rok 2021? 

Druhá vlna výrazne spomalí dynamiku oživenia a HDP dosiahne rast 4,3 %. Prognóza predpokladá, že druhá vlna pandémie bude trvať dlhšie ako prvá. Keďže sa pandémia dotkne negatívne aj obchodných partnerov, dopyt bude počas roka slabší. Rastu však pomôže uvoľnenie miliardovej COVID rezervy na pomoc ekonomike. Druhej polovici roka by mal pomôcť aj začiatok čerpania Plánu obnovy EÚ. V roku 2021 sa očakáva aj mierny pokles zamestnanosti o 0,2 %. 

Prognózy odhadujú, že ekonomika naberie dynamiku od roku 2022, hlavne vďaka prostriedkom EÚ. Tie by mali podporovať ekonomiku až do roku 2026. 

Chceli by ste sa dozvedieť viac informácií o financiách? Zaujímajú vás rôzne témy súvisiace s investovaním či podnikaním? Absolvujte náš vstupný webinár a dozviete sa množstvo užitočných informácií.

Zdroj: Ministerstvo Financií SR