5 tipov ako skĺbiť leto s
pracovnými povinnosťami

Leto je v plnom prúde a vy neviete ako všetko stihnúť, a pritom si aj oddýchnuť, a načerpať novú energiu? Pripravili sme pre vás 5 tipov ako sa v lete nezblázniť z povinností, a ešte si aj oddýchnuť.

  1. Zabezpečiť si včas pracovné povinnosti

Často sa stáva, že si nechávame pracovné povinnosti na  poslednú chvíľu. Tesne pred dovolenkou ešte riešime pracovné záležitosti a sme v jednom kolotoči, len aby sme všetko stihli. Je čas to zmeniť a tento krát si dopredu všetko naplánovať, a rozvrhnúť si čas tak, aby ste postupne všetko pred vašou dovolenkou stihli. Budete mať oveľa viac času v kľude sa pochystať a pobaliť sa na dovolenku.

  1. Automatické odpovedanie na pracovnom maili

Pre kvalitný oddych a načerpanie nových síl na ďalšie pracovné obdobie, je najlepšie ak počas dovolenky nie sme zaťažovaní prácou a neriešime pracovné povinnosti. Najlepším tipom je, nastavenie si automatickej odpovede na vaše maily, kde napíšte odkedy – dokedy ste na dovolenke a kedy vás môžu kontaktovať. Tí, čo vám budú písať sa dozvedia, že práve v tom období ste na dovolenke, a tak sa vyhnete upozorneniam, ktoré by vás zbytočne rozptyľovali a vychutnáte si plnohodnotné chvíle či už s rodinou alebo priateľmi.

  1. Rozvrhnutie si pracovného času

Ak máte flexibilný pracovný čas, skvelým tipom je správny timemanagement! Veď prečo stráviť napríklad celé doobedie prácou, ak je pekné počasie a môžete byť so svojimi deťmi a venovať sa rodine. Napríklad si môžete privstať a kým všetci spia, v kľude si vyriešite pracovné záležitosti, alebo si svoje povinnosti necháte na večer, a tak väčšiu časť dňa môžete tráviť oddychom či s tými najbližšími. Samozrejme len v prípade, ak vám to vaša práca dovoľuje.

  1. Vytvoriť svojim deťom aktívny program

Ste v strese, čo budú robiť vaše deti celé leto? Je jasné, že celé leto si nemôžete dovoliť nepracovať a nechať deti len tak bez programu alebo samé, tiež nie je najlepší nápad. Možností je naozaj neúrekom, už len to celé naplánovať. Rôzne denné tábory, aktivity, prázdniny u starých rodičov či u blízkej rodiny. Dôležité je, aby ste vyplnili medzery medzi vašou plánovanou dovolenkou. Budete pod oveľa menším tlakom a aj svoju prácu budete vykonávať plnohodnotnejšie s myšlienkou, že vaše deti svoje prázdniny trávia aktívne a nenudia sa.

  1. Striktne oddeľte čas venovaný práci a čas strávený s rodinou či s priateľmi

Je dôležité aby ste počas času stráveného s rodinou boli aj mysľou s nimi a nerozmýšľali nad prácou a to platí počas celého roka, nie len počas letných prázdnin. Neriešte telefonáty či maily, ak sa však nedá, odpovedajte na ne večer, keď už budete mať kľud alebo deti budú už v posteliach.