12 odporúčaní ako sa vyhnúť syndrómu vyhorenia
Fyzické a mentálne zdravie je dôležitou súčasťou úspešného podnikateľa či obchodníka. Preto syndróm vyhorenia vôbec netreba brať na ľahkú váhu. V tomto článku sa dozviete rady, ako sa tomuto syndrómu vyhnúť, a tak si udržiavať balans medzi prácou a osobným životom.
1. Majte dostatok spánku
Aby ste v práci mohli od rána fungovať a mali dostatok energie na celý deň, potrebujete dostatok spánku a pravidelný režim. Nájdite svoj optimálny čas a snažte sa ho dodržiavať. Nedostatok spánku vedie k nervozite, depresiám a môže viesť k nástupu syndrómu vyhorenia.
2. Nájdite si nové aktivity po práci
Byť zavalený prácou od rána do večera vám možno spôsobuje lahodiaci pocit produktivity, no majte na pamäti, že je to neudržateľný stav. Držte rovnováhu medzi pracovným a osobným životom. Športujte, hýbte sa, meditujte, trávte čas s rodinou, priateľmi a nechajte myseľ oddýchnuť od pracovného kolotoča.
3. Skoncujte s vecami, ktorých máte “po krk”
Vieme, že sa nám to asi ľahko píše a už ťažšie realizuje, ale ak sa vo vašej práci venujete aktivitám, ktoré sú vám proti srsti, nebavia vás, alebo spolupracujete s ľuďmi, ktorí vám privodzujú negatívnu náladu a myšlienky, je na čase zamyslieť sa. Šťastie pociťujeme pri tých činnostiach, ktoré robíme s radosťou a zanietením a tak by to malo byť aj v práci. Vytvárajte si v práci pozitívnu atmosféru a nenechajte sa vtiahnuť do negativity iných ľudí.
4. Zaraďte do svojho života zdravšie jedlá a pohyb
Nedostatok pohybu, prejedanie sa, či naopak nenachádzanie si času na pravidelnú stravu, neprospieva vášmu fyzickému ani duševnému zdraviu. Všímajte si signály vášho tela, ako sú bolesti hlavy, kĺbov či svalov, nechuť do jedla či tráviace ťažkosti. Doprajte svojmu telu vyváženú stravu, pravidelný režim a dostatok pohybu, a ono vás odmení výbornými výsledkami v práci či v športe.
5. Zorganizujte si svoj čas.
Zvládnutý timemanagement je základom pre úspešných podnikateľov. Nastavte si svoje priority a venujte sa činnostiam, ktoré sú pre vás dôležité a majú zmysel. Naplánujte si svoje aktivity, ako pracovné, tak i tie voľnočasové tak, aby ste si na ne našli čas. Šťastný a vyrovnaný človek má pokryté všetky oblasti svojho života a pravidelne sa snaží o zlepšovanie. Vyhraďte si preto čas na prácu, šport, rodinu, priateľov, vzdelávanie ale aj čas, ktorý venujete len sami sebe.
6. Vypnite internet, odložte smartfóny a nezapínajte počítač.
Žijeme v dobe, kde technológia zohráva významnú rolu, no takisto spôsobuje tzv. technologický stres. Preto sa snažte, čas ktorý ste si vyhradili na oddych doviesť k dokonalosti a odtrhnite pozornosť od sociálnych sietí, emailov, pracovných telefonátov a naozaj len relaxujte. Doprajte si oddych a pracovný detox. Choďte načerpať energiu napríklad do prírody.
7. Stretávajte sa s priateľmi
Častokrát sa stáva že si niektorí mýlia samotu s osamelosťou. Každý potrebuje byť občas sám, no dlhodobé uzatváranie sa pred svetom, môže viesť k osamelosti. Preto nájdite oporu v rodine či priateľoch a trávte s nimi viac času. Komunikujte a otvárajte sa s tým, čo vás trápi. Nechajte sa vypočuť, poradiť si či povzbudiť.
8. Športujte
Odporúčanie, ktoré už bolo vyššie spomenuté, no zaslúži samostatné miesto. Keďže naše telá boli stvorené pre pohyb, športové aktivity prospievajú nie len našej fyzickej kondícii ale odzrkadlia sa aj na duševnej stránke vašich životov. Neznamená to však, že musíte absolvovať tvrdé tréningy, úplne stačí ak si nájde čas ísť si zabehať alebo zaplávať. Tieto aktivity môžete doplniť napríklad pravidelnými túrami na hory. Dôležité je, aby ste si vybrali niečo, čo vás bude baviť a pričom naozaj “vypnete”.
9. Odmeňte sa
Buďte na seba prísny, no tak isto sa odmeňte a doprajte si dostatočné zadosťučinenie. Ak si vopred stanovíte ciele napríklad na mesačnej, kvartálnej si celoročnej báze a ak sa vám ich podarí dosiahnuť, slávnostná večera, zábava s priateľmi či rodinou, či vytúžená vec je tou správnou motiváciou do ďalších splnených cieľov.
10. Nevyhovárajte sa na nedostatok času.
Najčastejším dôvodom, prečo ľudia upadajú do negatívnych myšlienok je neustále vyhováranie sa na nedostatok času, spánku či iných vecí. Je nutné zastaviť, vyhodiť zo života veci, ktoré vám nevyhovujú a zorganizovať si čas tak, aby ste si na všetko našli priestor. Všetci máme rovnakých 24 hodín, dokonca aj tí najúspešnejší v biznise.
11. Zvyknite si hovoriť nie
Je naozaj dôležité vážiť si seba aj svoj čas a zvyknúť si hovoriť NIE na veci, ktoré nechcete robiť alebo ľuďom, s ktorými sa nechcete stretnúť. Vaše priority vás navedú k tomu, čo je vo vašom živote naozaj dôležité. Zapamätajte si , že ak nebudete spokojný a šťastný so svojím životom, ťažko budete šťastnými robiť ľudí okolo vás.
12. Spomaľte
Naším posledným tipom v rámci prevencie pred syndrómom vyhorenia je spomalenie. Nájdite si ideálny balans medzi prácou a voľným časom, oddychom a všetkými povinnosťami. Veď predsa život nie je závod. Nehanbite sa spomaliť, keď sa na vysoké tempo už necítite, aj vy ste len človek a ostaňte ním.